راهنمای خرید دستگاه ژنراتور دست دو
25
آوریل

راهنمای خرید ژنراتور دست دوم (کارکرده)

خرید یک ژنراتور دست دوم یا کم کارکرد در حال حاضر از مسائلی است که در مسیر خرید موتور ژنراتور، خریداران با آن مواجه  می­گردند. بسیاری از شرکت های بزرگ و کوچک تصمیم به خرید ژنراتور های استوک و یا کم کارکرد می گیرند که عوامل و ملاحظاتی وجود دارد که قبل از خرید باید در نظر گرفته شود که البته هدف اصلی این مقاله است.

فرض بر این است که شما نیاز به برق با شرایط خاص دارید و باید یک ژنراتور مناسب نیاز خود خریداری کنید.

برخی از عوامل کلیدی که باید هنگام خرید ژنراتور دست دوم از هر نوع (دیزل، گاز طبیعی، برق، پروپان، گاز و غیره) در نظر گرفت:

 • مشخصات دستگاه
 • سن، ساعت، و استفاده
 • سابقه و شهرت سازنده
 • نگهداری و سرویس های ساعتی دستگاه به چه نحوی بوده است
 • فرسودگی فیزیکی دستگاه و بررسی تجهیزات داخلی موتور با کمک کارشناس متخصص
 • تست عملکرد دستگاه روشن در حال کار پیش از خرید دستگاه
 • از چه کسی آن را خریداری می کنید (سازنده – پکیجر – عامل توزیع – پیمانکار)
 •  فروشنده گارانتی ارائه می دهد یا گارانتی محدود شده است
 • علت فروش دستگاه های در حال کار
 • آیا مولد به صورت overhaul  شده تحویل می گردد.
دست دوم
نیروگاه دست دوم
 • مشخصات دستگاه :

مشخصات دستگاه باید بر اساس نیازی که قرار است موتور ژنراتور پوشش دهد بررسی شود.

 • سن، ساعت و استفاده:

هنگام خرید یک ژنراتور دست دوم قابل اطمینان، یکی از اولین مواردی که باید سنجیده شود مقدار ساعت کارکرد، سن و تاریخچه مجموعه ژنراتور است. موتور ژنراتورها معمولا نمایشگر ساعت کارکرد موتور دارند. همچنین اینکه دستگاه دائم کار بوده و یا اینکه به عنوان منبع تغذیه در حالت آماده به کار یا پشتیبان استفاده شده است. ژنراتور پشتیبان از ژنراتوری که به عنوان منبع تغذیه اصلی استفاده می شود، استهلاک بسیار کمتری دارد. با این حال، توجه داشته باشید که بسیاری از مواقع اطلاعات مربوط به سن و استفاده به سادگی در دسترس نیست. فروشندگان معمولاً ژنراتورها را از مواردی مانند سلب مالکیت، مزایده و غیره خریداری می کنند و اغلب نمی دانند که از کجا آمده یا در گذشته برای چه چیزی استفاده می شده است. در این موارد، شهرت و تخصص فنی فروشنده اغلب بسیار مهمتر است، زیرا آنها باید قبل از فروش مجدد هر چیزی را که ممکن است اشتباه باشد، بازرسی، تنظیم، بازسازی، آزمایش و رفع کنند.

 • تاریخچه و میزان شهرت سازنده :

با وجود آنکه در انتخاب ژنراتور نحوه ء ساخت و مدل ژنراتور در درجه چندم اهمیت قراردارد، و سال ساخت و شهرت سازنده قطعا در انتخاب ما می تواند تاثیر داشته باشد. استفاده از برند های معروف احتمال ریسک پایین تری دارد، همچینن بسیاری از تولید کنندگان تجهیزات جانبی تولیدات خود را با این ژنراتور ها تطبیق داده اند که باعث افزایش دسترسی پذیری شده است. پیشکسوتان این صنعت، سابقه طولانی در تولید تجهیزات با کیفیت بالا دارند که در صورت نگهداری مناسب، سال ها دوام خواهند آورد.

 • نگهداری و سرویس های ساعتی دستگاه به چه نحوی بوده است

اینکه نحوه نگهداری این محصولات در زمانی که در اختیار صاحب قبلی قرارداشته به چه صورت بوده است ، پارامتریست که نمی توان اطلاعات چندانی از آن بدست آورد، اما می‌توانید با مقایسه دستور العمل های فروشنده در خصوص سرویس و نگهداری ژنراتورها  و بررسی مستندات سرویس و نحوه نگهداری صاحب فعلی دستگاه اطلاعات مفیدی در خصوص نگهداری و تعمیر موتورهای دیزلی و گازی، واحدهای نیرو، بدست بیاورید.

 • فرسودگی فیزیکی دستگاه و بررسی تجهیزات داخلی موتور با کمک کارشناس متخصص

برای تشخیص نکات فوق الذکر باید بازرسی بصری توسط متخصصین صورت گیرد. یک ژنراتور، مانند هر وسیله مکانیکی دیگر در حین کار دچار سایش می شود. اجزای مکانیکی را از نظر سایش یا خستگی باید بررسی شود. آسیب هر یک از قطعات مکانیکی باید بررسی شود. اگر هر قطعه ای مشکوک تشخیص داده شد، بهتر است با قطعاتی که سازنده توصیه می کند، تعویض شود. ممکن است ژنراتوری که پیشنهاد می­شود نسبت به موتور سازنده تفاوت­های داشته باشد برخی اجزای آن با آنچه در ابتدا از فروشنده اصلی عرضه شده متفاوت باشد. باید دقت شود، قطعات جایگزین مناسبی نصب شده باشند و آزمایش گردیده باشد.

 • تست عملکرد دستگاه روشن در حال کار پیش از خرید دستگاه

آزمایش بار به تعیین توان عملکرد و بازده در تولید برق می­انجامد. میزان و کیفیت برق خروجی ژنراتور در بازه ای مشخص نشانه هایی از وضعیت کلی و سلامت مجموعه ژنراتور را ارائه می دهد.

 • از چه کسی آن را خریداری می کنید (سازنده – پکیجر – عامل توزیع – پیمانکار)

در حالی که هر کسی می تواند یک ژنراتور را برای فروش در آگهی ها قرار دهد، اما این وضعیت ایده آلی برای یک خریدار نیست. ژنراتورهای صنعتی قطعات پیچیده و دقیقی از ماشین آلات هستند که نیاز به نگهداری و آزمایش صحیح توسط تکنسین های معتبر دارند. خرید موتور ژنراتور کارکرده از سازنده ( در زمان های عیر تحریم) امکان پذیر نمی باشد، لذا توصیه می گردد که از پکیجرها و یا عامل های رسمی توزیع و یا از پیماتکاران معتبر در حوزه تامین برق ، مولد دست دو را تامین نمایند، برای از بین بردن ریسک، همیشه با یک سازمان حرفه ای مانند https://www.taniresco.com با سال ها تجربه در صنعت برق کار کنید.

 • گارانتی ها و گارانتی های محدود و خدمات پس از فروش

از آنجایی که هنگام خرید یک ژنراتور مستعمل، تجهیزات از پیش خریداری شده را خریداری می کنید، بدیهی است که نمی توانید از ضمانت طولانی مدت استفاده کنید. برخی فروشندگان حرفه ای، تجهیزاتی را ارائه می دهند، که به درستی تست و نگهداری شده است را در مدت مشخص و محدودی گارانتی می­نمایند. همچنین برخی شرکت های پیمانکار و تامین کننده مولد خود خدمات پس از فروش فعالی دارند و از کوچکترین قطعات تا اساسی ترین قطعات و مواد مصرفی ژنراتورها را تامین می کنند که این خود می تواند از مزیتهای انتخاب شرکت فروشنده ژنراتور باشد.

 • علت فروش دستگاه های در حال کار

اولا همیشه باید در خرید دستگاه دست دو دقت کرد که دستگاه مذکور در حال کار، در سایت خریدار اولیه باشد که امکان تست عملکرد و بررسی نحوه نگهداری فراهم گردد. دوما باید مشخص شود دستگاه از سلامت مناسبی برخوردار است و امکان فروش و یا تامین برق را فراهم می کند و لذا عواید ناشی از تولید برق مولدها به فروشنده اصلی تعلق می­گیرد و همچنین علت اصلی درخواست فروش دستگاه ها توسط فروشنده اصلی باید مشخص باشد.

 • آیا مولد به صورت overhaul  تحویل می گردد؟

دستگاه­های دست دو پیش از خرید باید تعمیرات اساسی گردند و قطعاتی که نیاز به تعویض دارند برای عملکرد سالم و بدون نقص، مطابق دستور العمل سرویس و نگهداری سازنده، باید جایگزین گردد. این موارد تنها توسط متخصصین این امر می تواند صورت گیرد.

بدیهی است که عوامل و ملاحظات متعددی در هنگام خرید یک ژنراتور دست دوم باید در نظر گرفته شود، لذا ممکن است به علت قیمت بالای دستگاه ژنراتور، خرید دستگاه ژنراتور دست دوم صرفه اقتصادی داشته باشد.امیدواریم این مقاله حداقل به روشن کردن بسیاری از نکات اولیه در این خصوص کمک کرده باشد. برای اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان فروش این شرکت با شماره ۴۳۹۴۷ ۰۲۱ داخلی ۵۱۹-۵۴۴- ۵۱۹ تماس حاصل فرمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 4.2]